DUYURULAR

İSTANBUL TAHMİNLERİM - 24 MART Kategori adları

İSTANBUL TAHMİNLERİM - 24 MART


Birinci ayakta; tek bir safkan dışında hiçbir ismi beğenmiyorum ama onun da mesafe konusunda sıkıntı yaşayabileceğini düşünüyorum; 6 numaralı LISSANDRA..
Son yarışında gösterişli bir maiden kazanan safkanın aksiyonları harikuladeydi.. Yarışı doğru yerlerde takip etti, zamanında yürüdü, teşviğe çok güzel cevap verdi vs..
Ancak sonuçta bir maiden yarıştı ve bazen farklı galibiyetler bir sonraki sertleşen grup için aldatıcı olabiliyor.
LISSANDRA'yı izlerken aldanıp aldanmama konusunda oldukça dikkatli davranmaya çalıştım ve vardığım sonuç; mesafeyi tutarsa buradaki en iyi ve en güçlü at olduğu yönündeydi..
Yarışı bariyerde İSHAKBABA veya LORD OF DAKNESS'in arkasında, iç kulvarda 2.3.lükte götüreceğini ve düzlükte ayıracağını düşünüyorum.
Yani bende çıkan sonuç; ya LISSANDRA tek ya da çok at..İkinci ayakta; gruptan üstün olan isim tabii ki 1 numaralı
IMPULSIVE..
Son yarışında çok daha sert grupta, aleyhine tempoda elinden geleni yapmaya çalışan safkanın sağlık durumu hiç fena değil..
Bugün çok daha uygun gruba çıkıyor ve sevdiği pilotunu tekrardan bulmuş durumda..
Yalnız iki dezavantajı var; bu yarış da rolanti tempoda geçecek ve tabii ki sıkletini göz ardı edemeyiz..
Seri ve bitirici sprint yapabilen IMPULSIVE çimde olsa belki bundan etkilenmez ama sentetikte 60 kg ile rolanti tempoda son vermek her zaman için zor olmuştur.
Dolayısıyla gruptan böylesine üstün olsa da kendisine biraz temkinli yaklaşmak da fayda olabilir.

Önde SHARP KNIFE'ye dikkat ederek yarışı kısaltmasını beklediğim gidişat avantajlı
KRIS ANGEL ile son yarışları dikkat çekici olan ANDIAMO - ACCELERATION ve artık yaşlanmış olsa da kalitesiyle EL CONQUERADOR rakiplerdir.


Üçüncü ayakta; 6 numaralı
ZAFER ATEŞİ'ne hayranlığımı her seferinde dile getiriyorum.
Düzlüğe gitmeyecekmiş ya da arttıramayacakmış gibi çıkıyor ancak ciddi anlamda ivmeleniyor ve sprintini de bu aksiyon yapısına göre oldukça uzun sürdürüyor..
Dikkat ederseniz aynı süre içerisinde ZAFER ATEŞİ iki aksiyon yaparken, BAYBAŞKAN ise tek bir aksiyon yapıyor ve fark açılmıyor.
Adım sıklığı olan safkanlar genellikle ağır aksiyonlu atlar kadar dayanıklı olmazlar ama ZAFER ATEŞİ bu anlamda çok özel bir safkan..
Çünkü hem seri hem de dayanıklı..
Bugün rakibini bir kez daha geçerse normal sonuç olur ama bu kez
BAYBAŞKAN onu geçerse yine normal sonuç olur :)
Hatta ben yanlarına, normalde yarış görmüş olsa ve sağlıklı olduğundan emin olsam tek yazacağım evlat
BIG BROWN'u da ekleyeceğim.
Zira hazırlıkları gayet iyi gözüküyor..

Dördüncü ayakta; 2 numaralı
ADINI SEN KOY'u rakiplerinden daha ön planda tutuyorum.
G.Kocakaya kaçk atlara bindiğinde, hele de önde boş kaldıysa genellikle o atlara kestirmiyor.. Rakip istediği kadar sert olsun..
Zaman zaman gidişat anlamında saçmalasa da hakim olduğu bir yarışta uzak ara en beğendiğim jokey..
MAVİDALGA'nın start verilirken ufak çaplı bir şahlanma problemi var, ABUŞ en kötü 2 boy geç çıkıyor, TRAKYA ATEŞİ de 1-2 boy arkasında 2.likte gidiyor..
Böyle bir gidişatta, çok sevdiği sentetik pistte, üzerinde Kocakaya da varken ADINI SEN KOY'u kolaylıkla yakalayamayacaklarını düşünüyorum.
Bu arada MAVİDALGA'nın geç çıkmasının sebebi olarak start görevlisi görülüyor ancak safkanın son üç yarıştır yarış başlayacağı esnada ayaklarına bakarsanız olayın start görevlisiyle pek de alakalı olmadığını göreceksiniz..
MAVİDALGA önceki yarışında SAHİPBEY arkası 2.likte gitmesine rağmen hafif çaplı şahlanarak yaşayacağının sinyalini vermiş.
O gün çok az at ve yarış rolanti olunca 2.liğe doldurmuş.. Ancak son yarışında bunu alışkanlık haline getirdiği ve bunun daha da sıkıntı yarattığını görüyoruz.. Belki start görevlisinin hatası da tuzu biberi olmuştur bilemeyiz ama MAVİDALGA zaten geç çıkacakmış..
Bugün de start çıkışında ön ayaklarının birine dikkatli bakınız, tam başlamadan önce kaldırmaya başlayacak ve muhtelemen yine 2-3 boy kalacaktır..
Herneyse, konu bizi ilgilendirmiyor ama MAVİDALGA'nın geç çıkmasının sadece son yarışıyla veya start görevlisiyle alakası olmadığını düşünüyorum.
Sonuç olarak ADINI SEN KOY boş kalacak ve 1400'de yakalanmayabilir.. Alternatif banko olarak değerlendirebilirsiniz..
Rakpleri ise hepsi'dir..
Beşinci ayakta; banko olarak önereceğim isim  5 numaralı
FLICK THE SWITCH olacaktır..
Yarış hayatının ilk startında çok kötü başkangıç yapıp doldurarak 4.lüğe sokulan safkan, önde sermayeli olan rakiplerine sonlarda bir yaklaşır gibi olsa da gücü tükendi ve çaresizce 3.lük elde etti.. Beğendiğim bir performans değildi ama bir kez daha izlemek gerekirdi.
Bu kez 1300'de, U.Polat idaresinde yarıştı ama idman durumu çok iç açıcı değildi.. Çok kısa işerler girmişti ve yeterli gelmeyebilirdi.
Nitekim son metrelere kadar önde girse de safkan duvara çarparcasına durdu ve RIVER GIRL gibi vasat at bile FLICK THE SWITCH durunca fotoya mermi gibi girmiş oldu.
Sonraki yarışında daha hazır olsa da 1500'e çıkan ve LISSANDRA'ya çarpılan safkan nihayet bugün lehine şartları yakalamış durumda..
Bir tane bile kaçak at yok, çoğu at geç çıkıyor ve güçlü bir sprinter bulunmuyor.
Yanına, ona en fazla yaklaşabilen WINGED WOMAN yazardım belki ama Y.Yalvan ne alaka çözemedim.. Zannediyorum yarıştan çıkacak.
Herneyse, FLICK THE SWITCH'in yakalanmayacağını düşünüyorum.

Tek rakip SWIFT gözüküyor..

Son ayakta ise; tek bir safkandan bahsedeceğim o da 10 numaralı
İSTİKBALİM..
Önceki sentetik yarışında, rolanti tempoda grubun en gerisinde kalmasına rağmen fotoya en diri şekilde giren safkan sonraki startında ise Kocaeli'de gerileyerek yarış tamamladı.. Kaba kumda mı olmuyor yoksa safkan kanama falan yaptığı için mi en geri geliyor bilemiyorum.
Ancak galopları oldukça iyi gözüküyor ve bu at hiç tartışmasız çimci.. Sentetikte de aksiyonları hiç fena değil.
Kulvarından iyi çıkış yaparsa, son derece rolanti tempoda geçmesini beklediğim bu yarışta önlerde konumlanacak ve bence hiçbir rakibini yaklaştırmayacak..
Macera kuponları bu safkana bırakılabilir..

Sağlam kuponlarda ise, yarışın rolanti tempoda geçeceğini düşündüğüm için çok at olmalı.. Zira burada büyük bir sürpriz gelebilir.ALTILI ŞABLONUM:

1.AYAK: 6,,7,2,1,8,4
2.AYAK: 1,,7,6,5,2
3.AYAK: 6,1,2
4.AYAK: 2,,4,1,3
5.AYAK: 5
6.AYAK: 10,,7,6,5,3,1,9,4,2

Not:
İkinci bir tek olarak virgülle ayırdığım ADINI SEN KOY - LISSANDRA- IMPULSIVE - İSTİKBALİM 'den birini seçebilirsiniz..

Ben ADINI SEN KOY ile LISSANDRA arasında gidip gelirdim..

Yorumlar

#1 - BERKAY KURT - 24.03.2018 15:19

İnternetin olmadığı bir ortamdaydım o yüzden sorularınızı çok geç gördüm. Kusuruma bakmayınız.

#2 - Ozingo - 24.03.2018 13:38

Üstad 1, koşu için yorumun olacak mı? Teşekkürler

#3 - yılmaz - 24.03.2018 13:33

7li yorumunuz olacakmı

#4 - ry1972 - 24.03.2018 13:32

Berkayim boş koşu için önerin varmı.
Teşekkürler

#5 - Gokhangull - 24.03.2018 13:00

Merhaba Berkay,
Yedili ganyan için son yarışında 6 boy startta kalıp 2. Olan Moms Only Girl ve Avrupa Güzeli yeterli olur mu?

#6 - Sedat4545 - 24.03.2018 12:49

Berkay bey günaydın bol sanş bant yorumu yapmayı dusunuyor musunuz dilerim yaparsınız sizede yakışan budur berkay ustat allah a emanet

#7 - keremcan - 24.03.2018 12:39

EMEĞİNE;O AKICI ÜSLUBUNA, O ENGİN VE İCİ DOLU BİLGİLERİNE,TADINA DOYULMAYAN YORUMLARINA SAGLIK..(seninle olmak bir AYRICALIKTIR..o nedenle seninle olan BİZLER; şanslı kuşagız.).sevgiler

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için önce giriş yapmanız gerekmektedir.