DUYURULAR

94.GAZİ KOŞUSU & 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI Kategori adları

94.GAZİ KOŞUSU & 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMI


Öncelikle 30 Ağustos Zafer Bayramı'mız kutlu olsun.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da tahminlerim bugüne özel herkese açık olacak.
Ayrıca Radyogol'de ( 95,8 ) sevgili Cemil Taşkale'nin sunduğu Bariyer Dibi programına konuk olup tüm yarışları canlı olarak değerlendireceğim.
Saat 12.00'de başlayacak programa twitter üzerinden sorular veya istek/önerilerle katılımızını bekliyorum.


Haydi başlayalım, şans bizimle olsun..
Birinci ayakta; evet belki bu güzel gün, ilk ayaktaki bankoyla bize zehir olacak, diğer yarışlar bizim için kurgu bakımından anlamını yitirecek ama sırf bu yüzden çalışmamı değiştirmek istemiyorum.
Tüm cesaretimi topluyor ve sizlere bir banko önerisiyle geliyorum:
4 numaralı
KAR KIZ..
Biliyorsunuz Taşbek ekürisinin atları genellikle müthiş adapteleri ve çabukluklarıyla ön plana çıkmaktalar. Bu elbette orijinlere göre değişir ama idman ve beslenme programlarının aynı olması, çoğunun stil bakımından da benzer özelliklere sahip olmasını açıklıyor.
KAR KIZ size bu ekürinin hangi atını andırıyor desem, büyük bir çoğunluk 'COPPERFIELD' cevabını verir.
COPPERFIELD üstün süratiyle 1600'e kadar kazanmadık yarış bırakmayan bir isimdi ve tartışmasız en uyumlu olduğu jokey de G.Kocakaya'ydı..
Tuta tuta gidiyor gibi gözükürken aynı anda muazzam bindirmeyle bir anda arkayı dağıtıyordu. Çok benzer özelliklere sahipler ve ben KAR KIZ'ın uzun vadede, özellikle hemcinsleri yanında çok önemli başarılar elde edeceğini düşünüyorum.
Önceki maiden yarışını kazanırken bize bu görüntüyü verdi.. Liderliği aldı ve hiçbir yerde kesmedi.
200 metre uzayan mesafeye çıktığında ise bu kez rakipler daha dişliydi, erkekler de vardı ama bundan da önemlisi İzmir'den BEST FRIEND diye bir at geliyordu ki, korkulu rüyası olacaktı.
Nitekim KAR KIZ liderliği aldı, hemen dışına BEST FRIEND kabus gibi çöktü.. 
Anormal tempolara çıkmasına rağmen, düzlüğe yine de arttırarak giren KAR KIZ tam hepimize 'yok artık' dedirtecekti ki, olması gereken oldu ve safkan keserek 4.lük elde edebildi.
Bu yüksek tempolara çıkıp kesmemesi anormal olurdu zaten.. Normali kesmesiydi.
Bugünkü yarışa baktığımızda, startla beraber numarayı aldığında belki pek çok at onun süratine erişmeye çalışacak ama hiçbiri yanına bile yaklaşamayacak.
BRAVE BABY GIRL, PRENSES ZÜLAL, MACAU gibi atların KAR KIZ'ın temposunu kabullenmesini bekliyorum.
Düzlüğe kontrollü ama ivmelenerek çıkacak olan kısrak bence hemcinsleri yanında kolay kolay kesmeyecek ve beyaz bayrak ayna yarışı yapacaktır.
BANKOM...
İkinci ayakta; ilk şansı 6 numaralı
HASANET'e vermek istiyorum.
Kendisinden beklediğim patlamayı bir türlü yapamadı ama kardeşi HASAFET gibi daha sonra açılmasını bekliyorum umutla..
Bu arada kötü de koşmuyor safkan, hep elinden geleni yapıyor ve genellikle de yakın ara bitiriyor.
Kocakaya ile ilk kez bir araya G2 BEYOĞLU Koşusunda geldi ve THE DERWISH'i önüne alarak 2.likte gitti safkan..
Son metrelerde çok sallandı ve 5.olabildi ama şuna dikkat ettim: 800'de tüm safkanlar teşvikle yarışa tutunmaya çalışırken HASANET inanılmaz kolay tempoda düzlüğe ayırarak çıkmaya çalışıyordu.
Yani enteresan bir temposu var ve özellikle boş kalacağı zaman tıpkı kardeşi gibi hiç olmadık atları geçebilir.
Bugün boş kalmayacak tabi ama Kocakaya da zaten bunun farkında olacağı için ön tarafta bir bekleme yaparak yarışı çalabileceğini umuyorum.
7 numaralı
KANEKONUN OĞLU biraz hantal yapısıyla hiçbir zaman rahat bir yarış kazanacak gibi gözükmüyor ancak öyle yürekli bir at ki, mücadeleden asla düşmüyor ve canını dişine takıyor.
Son yarışında çok iyi yerlerde konumlanamamasına rağmen KUZEY YAĞMURU'nu ve burada yer alan diğer dört atı geride bırakmıştı.
Hışman kaçakları önüne alıp bu kez en iyi yerlerde gidecek ve düzlükte orta kulvarda çok ama çok dirençli olacaktır.
Bir kez daha neden kazanamasın?

Saat yönündeki pistte ilk kez yarışınca içeri yatma problemi yaşasa da gücünü daima çok beğendiğim
PETROCELLI, ilk kez çıktığı sentetik pistte ortalama bir yarış yapmasına rağmen fotoda kaybeden ama buradaki çoğu atı da geçen KUZEY YAĞMURU, enteresan bir güce ve dayanıklılığa sahip olan DELİ TAHİR, G2 Beyoğlu Koşusu'nda usta jokeyiyle güzel bir ara kapatan ZLATIBOR, bence bir iki yarış kötü koştu diye peşini bırakmamamız gereken güçlü isim SECRET LOVER, mesafeyi kısaltabilirse sentetikteki aksiyonları hoşuma giden MARS, sprint mesafesi çok sınırlı olsa da son yarışını yakın bitirebilen FIRE OF WORLD, ön grubun içerisinde bekleme yapıp ayakta kalabilecek CONTENDER ve bu mesafelere ilk kez çıkacak olsa da daima elinden geleni yapan QUANTE VOLTE sırasıyla şanslı isimler..

Yeri olanlar KING BERKAY ve MOURINHO'yu da ekleyebilirler.. Zor bir yarış..Üçüncü ayakta; uzun süre banko önermeyi düşündüğüm isim 3 numaralı
KOÇULAŞ oldu.
Bu at bugün tüm tahmincilerin favori önereceği, gelirse de 'benden baktılar' diye sahipleneceği at.
Çünkü detaylı bir gidişat analizine gerek yok, hepsi bekliyor, KOÇULAŞ liderliği alabiliyor ve sürpriz, dolayısıyla tahmin bakımından bundan güzel ilk at olamaz.
Fakat beni ilgilendiren kısmı tek olup olmayacağı.. 
Bunun için de KOÇULAŞ'ın önde boş kalması falan umrumda değil, rakiplerine odaklanıyorum daha çok..


CARROT: Bir aprantiyle hiçbir zaman sprinte kalkamadı henüz.. İdaresi çok zor bir at.
Güçlü ama tembel. Yarışın hızlı geçmesi ve sert teşvik yapıp kendisini sprinte kaldıracak bir jokey şart..


RAMPAGE: Karataş ikidir STALLION FALCON'u kendisine rakip görüp normalde RAMPAGE gibi atla yapmayacağı bir şeyi yapıyor ve hafif sert başlayarak yalancı liderlik istiyor ve bu koşuyu düşük tempoda götürerek beni uyutamazsınız diyor.
Çünkü biliyor ki STALLION zaten geç çıkıyor ve RAMPAGE'le biraz sert başlarsa rakibi temposunun üzerine çıkarak gelip liderliği alacak.
Başka atlar da STALLION'a katılınca Karataş'ın tam istediği oluyor ve ikidir tertemiz yarışlar kazanıyor.
Peki RAMPAGE at geçiyor mu? - Hayır tabii ki.. Peki sprintini uzun sürdürüyor mu? - Hayır asla..


MEGALADON: Uzun aradan sonra geri döndüğünde dinçlikle 3.oldu ama son derece vasat bir performanstı.. RAMPAGE güle oynaya kazanırken, boşlukta sprinte kalkamadan 3.oldu MEGALADON..
Sonra gitti sentetikte koştu, yarışı en güzel yerlerde takip etti ama düzlükte yine yokları oynadı.
Belki kondisyon olarak eksikti belki safkan iyi dönemedi bunu bugün göreceğiz. Son iki yarışı izlenirse yazılmayacak bir at ama hissiyatım KOÇULAŞ gelmezse bu safkanın kazanacağını söylüyor..


SILK ROAD: Normalde sakat olmasa ben bu koşuda kesinlikle bu safkanı tek öneririm ancak çok eminim bir sıkıntısı var.
Çünkü bu at önceki yarışında RAMPAGE'ye bu kadar çaresiz kalmaz, hele son yarışında o tertemiz sürüşle aksiyon dahi yapamadan 3.asla olmaz. Mutlaka bir sıkıntısı var. Tendon diye duymuştum, sorunu nüksetmiş olabilir.
Her şeye rağmen KOÇULAŞ arkası 2gidecek ve 50 kg.. Bu pistte, hafif kilolarda önemli başarıları var.
Ekip belki de sorununun üstesinden geldi, işte o zaman KOÇULAŞ falan dinlemez..


LEX TALLIONIS: Hayatının en iyi durumunda ve adeta bir rüyada gibi..
Güzel yarışlar seçiliyor kendisine, bu da onlardan biri ancak mesafede sorun yaşayabilecek aksiyonlara sahip.
Zaten iyi başlayamıyor, bir de üstüne rolanti tempo ve mesafe engeli varken bu kez işi kolay olmayacak.Sonuç: Gördüğünüz gibi CARROT hantal ve sprinte kalkamıyor, RAMPAGE 60 kg ve gücü sınırlı, MEGALADON'un hiçbir yeri gitmiyor, SILK ROAD aksiyon dahi yapamıyor, LEX TALLIONIS'e ise uzun ve rolanti tempo..
Dolayısıyla KOÇULAŞ'a alt grup falan demeyin, çıktığı gibi bitirmesi en olası sonuç..
Gelmezse de hiçbirini tutmadığımdan hepsi diyorum..94.GAZİ KOŞUSU'NDA; biliyorsunuz genellikle banko öneririm ve yüzdemiz de muazzamdır.
RENK - GRAYSTORM - FINESSE ( kazanamasa da en gururlu olduğum bankom ) ve HEP BERABER..
Geçen sene bankom yoktu çünkü hiçbiri içime sinmiyordu, nitekim 5 at önermiştim ve Gazi'yi dişi isim THE LAST ROMANCE kazanmıştı.
2019 Haziran'da, askerden 1 gün önce gelince, geleneksel olan Youtube videosunu çekememiştim.
Bu sene ise çekmek istemedim çünkü Gazi'yi herkesin tahmin edebileceği bir safkan kazanacak, dolayısıyla bana pek ihtiyaç yok :)
Yarış
VERNAZZA ve CALL TO VICTORY arasında...
Bakın bir Mehmet Akif Ersoy Koşusu izledik, sorunları olan KINGSMAN'i saymazsak, iddia ediyorum hepsi Kv atından öteye gidemez.
POWERMAN - LORD OF GAME - UPPER CUT - COACH falan, bunların hiçbiri Grup atı değil.
Aralarında en güçlüsü POWERMAN o da sadece mesafe tutuyor, dayanıklılığı var o kadar.. Aksiyonları inanılmaz ağır, sprinte kalkması mümkün gözükmüyor.
Sait Akson'a bakıyorsunuz, FULL THROTLE falan uzuna çıkınca tel tel döküldü..
Yani CALL TO VICTORY ve VERNAZZA çok başka seviye.. Halis mulis Grup atı işte bu iki isim..
Muhtemelen 400'den sonra ikisi buluşacak ve nefes kesen bir mücadele izleyeceğiz.
Ben bu iki at arasında net bir güç farkı göremiyorum. Sait Akson'un son metreleri çok ilginçti. CALL TO VICTORY'nin hızlandığı yerde VERNAZZA hız kesti, VERNAZZA'nın arttırdığı yerde CALL TO VICTORY durur gibi oldu.
Tabi sonlara doğru CTV kolayladı ama bugün varını yoğunu ortaya koyacak, koştukça gelişen bir VERNAZZA izleyeceğimizi düşünüyorum.
Sanki bugün için rakibinden daha coşkulu koşacak ve 94. Gazi Koşusu'nu VERNAZZA kazanacak gibi hisediyorum.
Gönlüm de VERNAZZA'dan yana ancak yarış mantıken iki at kapalı ve ben de duygusal davranmayıp iki at şeklinde geçiyorum.


Beşinci ayakta; 6 numaralı
RED LUCK belki vasat bir grubu geride bıraktı ama öyle bir yarış kazandı ki bundan sonra önü açık..
Nitekim bugün rakipler sertleşiyor ve safkanın gerçek gücünü göreceğiz.
Ön grubun içerisinde çok kolay yer tutan, düzlüğün her yerinde de sprint yapan RED LUCK güzel derecesiyle de göz kamaştırıyor.
AKABBA GÖKTUĞ ve SPECIAL SON'un sert başlayacağı, hatta şansı olmayan LIKE THE STARS ve BLINDING LIGHT'in de onlara katılarak süratlendireceği bu yarışta en iyi yerlerde gitmesini beklediğim RED LUCK düzlükte uzayan aksiyonlarıyla rakiplerinden yine kopabilir, net favorimdir..
3 numaralı
DRAGON BORN net bir çim ve orta mesafe atı olduğunu son yarışında gösterdi.
Güzel yerlerde takip etmesine rağmen Özcan bir şeylerden memnun değildi ve devamlı dur kalk yapmasını istedi.
Düzlüğe çıkılır çıkılmaz tüm sermayesiyle saldıran safkan bunu düzlüğe yayamadığı için 2.likten de oldu.
Bugün hata yapmazsa, muhteşem hazırlıklarıyla koşuya ağırlığını hissettirecektir..
Son olarak da 5 numaralı
REAL RUNNER diyorum.
Evet Ankara'da hazır olmayan rakipleri 1000 metrede geride bıraktı ancak kazanış şekli muazzamdı.
Ankara'dan gelen atların üstünlüğü de barizken, 1200'e rağmen en iyi yerlerde konumlanıp yarışı tereyağından kıl çeker gibi alabilir.
Üç at kapalı görüyorum.


Son ayakta ise; 11 numaralı
MOORLAND en ciddi rakipleri yokken koşunun net favorisidir..
Dişi Tay Deneme'de, önceki 1.liğinin tesadüf olmadığını kanıtladıktan sonra KISRAK Koşusu'nda başarılı bir 2.lik elde eden kısrak burada koşan çoğu rakibini de geçme başarısı gösterdi. Üstelik S.Kaya'ya rağmen.. O gün S.Kaya kötü bindi demiyorum ama bitik durumda olduğu için ata verdiği katkının maksimum olduğunu düşünmüyorum.
Bugün kendisine fırsat geldiği için ekstra konsantre binecek olan Akyavuz idaresinde en şanslı isim olacaktır.

AFTER TULIP son yarışında ilk metrelerde değil, sonradan gelip liderliği almış ve sonlara kadar da mücadelenin içerisinde kalmıştı.
Biliyorsunuz Ahmet Çelik'in İstanbul'da en sevdiği şey, bariyer dibinde 2.3.4.lükte yer tutmak..
Hele de CTV ile Gazi'yi kazanırsa, o moralle AFTER TULIP'i HEVA'nın falan arkasında sabırla bekleterek fotoya atabilir, dikkat.
7 numaralı
FLORIDA COAST çok yüksek bir tempo beklemediğim, kendisi de önlere yakın gittiği için şanslı gördüğüm isimlerdendir.
MALA MOJA, MARAKAY ve ARAGONA, KISRAK Koşusu'nda rolanti tempoya rağmen güzel sprint yaparak 4.6.ve 7.olan isimler.
Yine etkili geleceklerdir.
SİYAH İNCİ vs gibi çok komik atları geride bıraksa da ilk uzun mesafeli yarışını tertemiz kazanan Ankara atı
CEYLİNCAN ve moralli DOLPHINS GIRL sırasıyla şanslı isimlerdir..
ALTILI ŞABLONUM:

1.AYAK: 4
2.AYAK: 6,7,13,10,3,17,15,11,4,2,14
3.AYAK: 3,4,5,2,1,6
4.AYAK: 13,1
5.AYAK: 6,3,5
6.AYAK: 11,1,7,3,9,10,5,6 

Yorumlar

#1 - benhakan19 - 30.08.2020 21:07

Tbr son ayak yorumun yetti sıralı ikili tabela yakaladim

#2 - Ceco1 - 30.08.2020 18:35

Tebrikler. Teşekkürler.

#3 - işsezer - 30.08.2020 18:13

tahminlerin için teşekür ederim

#4 - alata - 30.08.2020 16:46

Abi sen büyük yorumcusun.kafayı tek attık ama lambalar parır patır geliyor niye böyle oluyor ya. Yakala yakalama önemli değil ama hepsi hepsi denilen yerde niye favori ler uzak çeker ya. Kafayı yiyeceğim ya.

#5 - UstaGanyancı - 30.08.2020 14:47

Berkay,Süleyman Akdı’dan gelen bir bilgiyi paylaşıyorum.

Kinsgman geçen hafta hastaneden çıkmış. Bir sorunu olduğunu düşünmüş sahipleri ve bu bulunup düzeltilmiş.
Kan değerleri düşükmüş gereken takviye yapılmış. Ben yarışın hızlanması halinde ilk at olarak tutuyorum senin gibi benim de sempatim var ona.
Bol şans.

#6 - BERKAY KURT - 30.08.2020 13:21

UstaGanyancı; KINGSMAN bence sorunlarından arınamadı. Öncesinde geçirdiği sarılık rahatsızlığının izleri sanırım.
Mehmet Akif'te KV atlarına çaresiz kalınca benim için bitti.

Mtf_Mira; SOZOPOL en fazla koşuya tempo verebilir, 1600 atı bana göre, şansı % 0

#7 - Ceco1 - 30.08.2020 11:32

İnş emeklerinin karşılığını bugun alırsın. Fazlasıyla hakediosn. Şans bizden yana olsun.

#8 - Mtf_mira - 30.08.2020 11:02

Selam arkadaslar herkesin 30 ağustos zafer bayramı kutlu olsun berkay bey gazi koşusunda 11 numaralı sozopol'un şansı nedir bir iki kelime bahsedermisin tesekkurler

#9 - SanaGelDedim - 30.08.2020 7:19

Kingsman Mehmet Akif Ersoy yarışında sorunlu gibi gözükmesinin nedeni Ankara da kazanmasına rahmen esasında ankara çim ayağına sahip olmaması ve dışında at olmasından memnun olmayişidir. (Oda bir canlı. Onunda istekleri var;))Kingsman dış kulvari 2400 metre koruduğu an yarışı kazanmıştır ..koruyamazsa rakip Ahmetir ,karatastir. Selamele. .

#10 - UstaGanyancı - 30.08.2020 5:11

Her yorumda Kingsman gaziyi kazanacak diyordun Berkay. Ne oldu ne değişti?

#11 - rukiye1979 - 30.08.2020 4:14

Tesekkurler berkayim tahminlerini acik olarak verdigin icin.ben uzun bir sure ara verdim.sırf gazi hatirina çitir bi kupon yapicam..ben sablonu( sende veridigin icin icim biraz daha rahat etti) DOLPHINS GIRL uzerine kurup sansimi denicem.ayrica gazi dede seninle ayni fikirdeyim ben gazi de ata degil jokeye oynarim H.KARATAS bence de kazanacak gibi gorunuyor ama ctv faktoru cok buyuk bakalim.bol sans herkese.

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için önce giriş yapmanız gerekmektedir.